Sprječavaj mržnju. Gradi zajedništvo. Mapiraj sve

Tuzlanski studenti žurnalistike u borbi za "medije bez mržnje i diskriminacije"

Tuzlanski studenti žurnalistike u borbi za "medije bez mržnje i diskriminacije”

Studenti žurnalistike Univerziteta u Tuzli organizovali su seminar na kojem su učestovali iskusni novinari koji su podijelili svoja iskustva i razgovarali o društvu bez mržnje.

Piše: Zerina Mujkanović

Kako bi se novinari i studenti novinarstva upoznali sa incidentima počinjenim iz mržnje i predrasuda te na najbolji način izvještavali o tome, tuzlanski studenti žurnalistike početkom juna su organizovali seminar "Mediji bez mržnje i diskriminacije za društvo bez mržnje i diskriminacije”.

"Sama ideja o pokretanju ovog seminara nastala je u krugu studenata. Što se tiče podrške i hrabrosti mislim da je nas vodila jedna plemenita motivacija da uradimo nešto za našu zajednicu i studente. Hvala i Misije OSCE-u BiH koja je upravo prepoznala tu našu namjeru i što su nas podržali”, kaže Azur Delić, student četvrte godine žurnalistike koji je i jedan od pokretača i organizatora događaja.

Seminar je pokrenut na inicijativu studenata žurnalistike na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli a u okviru Koalicije za borbu protiv mržnje, kaže njena članica Dragica Karadžin.

"Cilj nam je bio i da promovišemo rad Koalicije za borbu protiv mržnje koja svojim svakodnevnim aktivnostima radi na promociji dobrih i pozitivnih događaja, radi na prevenciji krivičnih djela počinjenih iz mržnje i na integraciji marginaliziranih grupa koji su najčešće žrtve ovakvih incidenata”, istakla je Karadžin.

Na seminaru su govorili iskusni novinari sa Al Jazeere, N1, RTV7, Tuzlanski.ba i drugi, a oko 50 učesnika je imalo priliku pitati ih sve što ih je zanimalo o radu i životu novinara.

"Ja konkretno izvještavam o lokalnim problemima, posvećena sam mladim ljudima, ali oni imaju ogromne probleme koji se tiču cijelog svijeta. Pravimo promjene, samo zato što govorimo o tim ljudima a ne zato što prešućujemo njihove probleme”, rekla je Maja Nikolić, novinarka Radija Slobodna Evropa.

Studenti su o svojim planovima razgovarali i sa Amelom Delić, višom asistenticom na Odsjeku za žurnalistiku koja im je bila i mentorica i koordinatorica projekta.

"Ovo je pozitivna priča koja s jedne strane promoviše aktivizam mladih, pogotovo studenata žurnalistike a s druge strane je dobra zato što danas ovdje imamo stvarno odlične novinare sa Al Jazeere, N1, Radio Slobodna Evropa, Tuzlanski.ba, RTV7”, istakla je Delić, "Smatram da borba protiv mržnje u našem društvu mora biti primaran cilj obzirom na našu prošlost, na naša svakodnevna iskustva ali i na novinarske tekstove koji to promovišu”.

Lejla Talić, studentica treće godine novinarstva, kaže da je imala priliku čuti inspirativne govore novinara koji su vec dugo u praksi.

"Smatram da nam je u budućnosti potrebno još ovakvih seminara, jer su nam govornici otkrili realnu stranu naše buduće profesije. Vrlo je važno za nas, studente novinarstva, da smo u bilo kakvom dodiru sa novinarima od kojih možemo toliko toga naučiti. Upravo smo takvu priliku imali na ovom seminaru, i mislim da su to Filozofski fakultet i studenti četvrte godine odlično napravili”.

Na seminaru nisu bili samo studenti, nego je bilo i nekoliko srednjoškolaca. Jedna od njih je i Alma Kuduzović, učenica Srednje medicinke škole u Tuzli. Kaže da je novinarstvo možda njena buduća profesija.

"Odlučila sam da dođem na ovaj seminar zato što sam se željela upoznati sa poslom novinara. Htjela sam da naučim kako novinari rade. Željela sam da budem dio priče jer me zanima novinarstvo i da odlučim da li i ja želim biti novinar jednog dana”.

 

Latest on facebook
Pratite poslijednje objave na našoj i na facebook stranicama naših partnerskih organizacija